Gıda Intolerans Testi
Ana Sayfa / Gıda Intolerans Testi
Gıda Intolerans Testi

Masum gözüken ve hiç tahmin etmediğiniz birçok yiyecek sizin vücudunuza zarar vererek ŞİŞMANLAMANIZA veya SÜREKLİ YORGUN VE HALSİZ HİSSETMENİZE veya YILLARDIR SÜREN HASTALIKLARA sebep oluyor olabilir.

Her gıda her insanda aynı etkiyi göstermez. Çok sağlıklı olarak bilinen bir gıda bazı insanlarda son derece olumsuz etkilere yol açabilir. Örneğin herkes tarafından ödem sökmeye yaradığı bilinen maydanoz bazı insanlarda ödem yapabilir, veya çok sağlıklı bilinen brokoli, bazı insanlarda yıllarca süren kilo sorunlarının sebebi olabilir.Sadece kilo problemi olmakla kalmaz aynı zamanda , Migren, Akne, Nedeni bilinmeyen ödem, Gaz, Şişkinlik, Kronik yorgunluk, Kabızlık, Cilt problemleri (örn. sivilceler, kaşıntı nörodermatit, kronik egzema vs.), Romatizmal hastalıklar, Astım, İshal , Mide krampları, Depresyon, Uyku bozuklukları, Baş ağrısı, Solunum yolu hastalıkları, Kronik Farenjit, Sürekli nezle olma, Ağızda yaralar, Epigastrik Ağrılar, Crohn hastalığı, İrritabl Bağırsak Sendromu, Sık gribe yakalanma, Kronik burun akıntısı, OSB (Otistik Spektrum Bozukluğu), Sedef hastalığı, Nörodermatit, Ürtiker… gibi birçok hastalığa yol açabilir.

Tolere edilemeyen Gıdanın alınmasından şikayetin oluşmasına kadar saatler hatta günler geçmesi, alınan gıda ile şikayetin ilişkilendirilmesini son derece zor hale getirir. Örneğin sabah içtiğimiz bir bardak sütün intolerans etkisi, akşam yorgunluk, şişkinlik veya daha birçok rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Problemi yaşayan kişi, gün içinde birçok yiyecek yediği için bu rahatsızlığı içtiği bu süte bağlamada zorluk çeker.

Gıda intoleransı olan kişiler, yıllarca ne yapacaklarını bilmeden normal hayat ve aktivitelerinde sıkıntı yaşayabilir hatta bazı vakalarda çalışamaz hale bile gelebilirler.

Neden bazen aşırı derece şekerli yiyecek istiyoruz?

Pankreas ve mide enzimlerindeki problemler, geçici bağırsak sendromu veya bağırsak mantarı gibi birçok sebep, yediğimiz gıdalardaki proteinlerin, amino asitlere parçalanmadan bağırsaktan emilmelerine sebep olur.Oluşan enflamasyon neticesinde bağışıklık sisteminiz, aynı bir virüs veya bakteri gibi savunma sistemini harekete geçirir.Bunun sonucunda vücutta bir takım reaksiyonlar meydana gelir. Beyindeki seratonin salgısı azalır, depresyon tetiklenir ve şekerli yiyeceklere olan şiddetli istek oluşur. Şekerli yiyecekler yemek, geçici bir rahatlık sağlasa da sonrasında oluşan insulin artışı hemen sonrasında tekrar şekere istek doğurur. Bu reaksiyonlar, bizi kilo vermeyi imkansız hale getiren bir kısır döngü içine sokar.

Besin intoleransınızın olması beyinde seratonin eksikliği yanında , vücutta oluşan sürekli enflamasyon durumu ile lipoliz üzerinde de etkilidir, yani sizin bir besin intoleransınız varsa ve o besinleri bilmeden tüketiyorsanız vücut savunma sistemleriniz sürekli çalışacaktır, bu durum beyinde seratonin eksikliğine yani sürekli tatlı yeme isteğine ve sürekli vücudunuzda yağ depolanmasına sebep olacaktır. Ayrıca besin intoleransının sürekli devam etmesi sonucunda metabolizma hızı yavaşlayacaktır.

Yapılan çalışmalar besin intoleranslarının obezite’nin ana sebeplerinden biri olduğunu göstermektedir.

1. Besin intoleransının olması metabolizmayı yavaşlatır ve yavaş çalışan bir metabolizma da siz az miktarda ve düşük kalorili besinler tüketseniz de vücutta yağlanmaya, yani obeziteye sebep olacaktır.
2. Besin intoleransları beyinde seratonin hormonunun salgılanmasını azaltır, seratoninin az salgılanması şeker isteklerini arttırır ve yüksek şeker tüketimi vücutta yağlanmaya ve kilo artışına sebep olur.
3. Besin intoleransları vücutta yağ hücrelerinin artmasına sebep olmaktadır. siz ne kadar az yağlı besin tüketmeye çalışsanız da bir süre sonra vücudunuzda ki yağ yüzdesi artacaktır.

Bu yüzden kilo problemleri, vücut yağ yüzdesi artışı ve tatlı istekleri gibi sorunlar yaşıyorsanız sizin de besin intoleransınız olabilir. bu yüzden diyete başlamadan önce mutlaka GIDA İNTOLERANS TESTİ ile size dokunan gıdaları tespit ederek diyetinizi düzenlemeniz gerekmektedir.

MERKEZİMİZDE GIDA İNTOLERANS TESTİ VEGATEST TEKNİĞİYLE UYGULANMAKTADIR.

Dr Bahar Kahraman Facebook Dr Bahar Kahraman Twitter Dr Bahar Kahraman Google Plus Dr Bahar Kahraman Youtube
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Selin Sitesi D Blok Kat 3 D:6 Nilüfer / BURSA