Fibromyalji
Ana Sayfa / Fibromyalji
Fibromyalji

Fibromyalji yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu, uyku bozukluğu ve kas iskelet sisteminde belli noktalarda duyarlılık ile karakterize bir sendromdur. Birçok bulgusu başka hastalıklarda da görülebildiğinden sıklıkla karıştırılabilir ve teşhiste güçlük yaratabilir. 

Laboratuvar tetkiklerinde bir bozukluk görülmediğinden, daha çok hastanın şikayetleri ile teşhis konur .  Toplumda sık olarak bulunduğu düşünülen bu sendrom, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir

Fibromiyalji hastalığının nedeni tam açıklanamamakla beraber, belirtilere yol açan bozukluğun merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Birçok faktör, ayrı ayrı ya da bir arada fibromyaljiyi başlatabilir. Genetik faktörler,  viral enfeksiyon, fiziksel travma (cerrahi operasyon, düşme yada motorlu araç kazası), emosyonel travma, ilaç değişiklikleri (kortikosteroid kesilmesi)  gibi etkenler, fibromyalji hastalığının ortaya çıkmasından sorumlu tutulmaktadırlar. 

Hastalığın Bulguları

Ağrı: Yaygın ağrı en sık yakınmadır. Hastalar ağrılarını tanımlamada ve ağrı yerini tarif etmede zorluk çekerler. Daha çok boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın ağrıdan yakınırlar. Kol ve bacaklarda da ağrı olabilir. 

Yorgunluk: Önemli bir yakınma olup hastanın günlük yaşamını etkileyebilir. Genellikle sabah yataktan yorgun kalkar.Uyku bozuklukları: Hasta uykuya dalamadığından veya sık uyandığından yakınabilir. 

Bunların  dışında sabah tutukluğu, konsantrasyon ve bellek bozukluğu, karın ağrısı, ishal,kabızlık, sık idrara gitme, çene ekleminde ağrı, baş ağrısı, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma, huzursuz bacak sendromu, aşırı terleme gibi hastalığa eşlik edebilen başka belirtiler de mevcuttur, ancak bunların hepsi her hastada gözlenmeyebilir.

Etkileyen Faktörler

Uzun süreli oturma, ayakta durma, stress, uzun süreli yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, soğuğa maruz kalma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi çalışma koşulları fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir. Çalışma koşulları, boşanma, gebelik, ailede hastalık olması, tek başına aşırı sorumluluk yüklenme gibi stress faktörleri de fibromiyaljide belirtileri arttırabilir. Kadınlarda regl döneminde de belirtiler artabilir. Sıcak duş ve banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ile belirtiler genellikle hafifler.

Nöralterapi,  Fibromyalji hastalığında etkili  tedavi yöntemidir.Nöral terapi, ağrı ve hastalık için, vücudun değişik yerlerine lokal anesteziklerin enjeksiyonu ile kullanılan bir tedavi yöntemidir.Nöralterapi fibromyalji hastalığının ortaya çıkmasından sorumlu tutulan , fiziksel travma ve emosyonel travma gibi etkenlerin vücutta yarattığı etkileri ortadan kaldırır. Bu etkisini vegetatif sinir sistemi üzerinden gösterir.

Dr Bahar Kahraman Facebook Dr Bahar Kahraman Twitter Dr Bahar Kahraman Google Plus Dr Bahar Kahraman Youtube
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Selin Sitesi D Blok Kat 3 D:6 Nilüfer / BURSA