Çatlak Tedavi Yöntemleri
Ana Sayfa / Çatlak Tedavi Yöntemleri
Çatlak Tedavi Yöntemleri

Cilt Çatlağı Nedir?

Genellikle hızlı kilo alma veya kaybetme evrelerinde ortaya çıkan cilt çatlakları insanların ortak problemlerinden birisi durumundadır. Erkeklerde yalnızca fazla kilolu kişilerde görülen bu rahatsızlıklar kadınlarda ise her gebelikte farklı boyutlarda olmak kaydı ile ortaya çıkmaktadır. Genel sebebi hormonal değişikliklere bağlı olan cilt çatlağı çeşitleri hızlı kilo alıp verme sırasında oluşan farklılaşmalar ile meydana gelmektedir.

Çatlakların Nedenleri

Özelikle bayanlar için Büyük bir kozmetik problem olarak kabul edilen cilt çatlakları hayati risk oluşturmayan ve vücut fonksiyonlarını etkilemeyen deri lezyonudur. Her 3 bayandan birinde görülen deri çatlakları dermis denilen derinin orta tabakasının yırtılmasıyla ortaya çıkar. Özellikle sık sık kilo alıp verme dönemlerinde, hamileliğin son aylarında, boy uzamasının en fazla olduğu ergenlikte çok sık görülür. Bunun yanında hormon tedavisi görenlerde, vücut geliştirme yapanlarda ve bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Çatlaklar vücudun her bölgesinde görülebilir ancak yağ miktarının fazla olduğu bölgelerde daha çok görülür

Çatlaklar Kimlerde Görülür?

Başlangıçta pembe, kırmızı ya da mor renkte olabilen çatlaklar daha sonraları sedef rengi oluyor. Cilt çatlakları yatay biçimde oluşabileceği gibi dikey biçimde de oluşabilir. cilt çatlaklarının oluşumunun ana sebebi genetiktir. Kalıtımsal olarak kollojen ve elastin dokuları dayanıklı olmayan kişilerde cilt çatlakları daha sık görülür. Aynı zamanda yine genetikle ilgili olarak beyaz tenli kişilerin esmer bir tene sahip olan kişilere göre cilt çatlaklarıyla karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Hamilelik çatlağı olarak da bilinen çatlaklar hamilelik döneminde derinin aşırı gerilmesi ve elastikiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen cilt çatlaklarıdır. Hamilelerin karşılaştığı çatlaklar çoğunlukla vücudun göğüs, karın ve bacağın özellikle iç kısmında oluşan çatlaklardır. Hamilelik döneminde kadınlarda görülen hormon değişiklikleri de cilt çatlakların oluşumunda etkilidir.

Çatlak Tedavisi Yöntemleri

Çatlak tedavisinde %100 başarı maalesef mümkün değildir. Ancak gelişen teknoloji ile % 70 -80 başarı elde etmek mümkündür. Özellikle çatlakların ilk evresi olan kırmızı çatlaklarda başarı oranı daha yüksektir. Çatlak tedavisinde son zamanlarda en popüler ve yeni yöntem olan altın iğneli fraksiyonel radyofrekansdır. Yeni olan bu yöntemle beraber hangi tedavi metotları var görelim;

Altın İğneli Fraksiyonel Radyofrekans ile Çatlak Tedavisi

Deri ve deri altı yırtıklarının tedavisinde iğneli radyofrekans oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İğneli radyo frekans ile çatlak tedavisi uygulamasında üzerinde altın iğneler bulunan cihaz ile cildin hasarlı bölgesine radyofrekans akımı vererek, aynı zamanda kollajen üretiminin artmasını sağlayan büyüme faktörleri ve kök hücre ekstreleri uygulayarak kollajen üretiminin tamamlanması için geçen 21 günün sonunda daha ilk seansta gözle görülür etkiler elde edeceksiniz.

Bu yöntemde diğer tedavi yöntemlerinden farklı olarak işlemler sonunda ciltte leke ya da yanık olması söz konusu değil. İğneli radyo frekans ile çatlak tedavisinin öne çıkan en önemli özelliği ise her mevsimde uygulanabilir olmasıdır.

Çatlakların tamamen yok olması mümkün değildir, ancak daha iyi hale getirilebilir, rengi düzelir, çatlakların çapları daralır, hafif olanlar kaybolur, deri daha pürüzsüz bir hale gelerek buruşukluğu oluşturan çatlakların görünürlülüğünü azaltılır ve sarkmış doku gerginleştirilir. Bu yöntem ile eskimiş çatlar da bile sonuç çok olumludur.

Altın iğne radyofrekans tedavisi çatlaklarda 3-4 hafta aralıklarla en az 3 seans yapılmaktadır. Ve radyofrekans tedavisine ek olarak deride iğnelerle açılmış mikrokanüller aracılığı ile çatlak tedavisinde kullanılan mezoterapi solüsyonları işlem bölgesine emdirilir. Böylelikle iki tedavi bir arada yapılıp sonuç daha etkili olur.

Dermaterapi Yöntemi ile Çatlak Tedavisi

Dermapen ile çatlaklı bölgeye çok ince ve özel iğnelerle uygulama yapılıp yüzlerce mikrokanüller açılır. Bu uygulamadan hemen sonra bölgeye büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre ekstreleri ihtiva eden ürünler zerk edilir. Böylelikle kullanılan ürünlerin derinin en üst tabakasını dermapen ile açılan mikrokanallardan geçip, orta tabakaya ulaşmaları sağlanmış olur. Böylelikle kollajen üretimi doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılır.

Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi ile Çatlak Tedavisi

PRP yöntemi ile hastada alınan kan al ve akyuvarlarından ayrılır. Geriye kalan plateletten zengin serum hastanın çatlakları üzerine mezoterapi iğneleri vasıtasıyla enjekte edilir. Böylelikle hastanın kendi kanında elde edilen serumdaki büyüme faktörleri ile kollajen üretimi ve doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılır. Özellikle mikro iğneli fraksiyonel lazer ile kombine yapıldığı zaman başarı daha da artmaktadır.

Mezoterapi ile Çatlak Tedavisi

Bu yöntemde çatlakların altında eksilen kollajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanır. Bunun için gerekli ilaçlar veya karışımlar çatlağın altına cildin içine enjeksiyonla verilir. Tek başına yeni oluşan çatlaklarda etkili olabilirken bazı tedavilerle kombine kullanıldığında çok daha etkili olur.(Dermapen, İğneli RF gibi)

Karboksiterapi ile Çatlak Tedavisi

Yeni oluşmuş veya eski çatlaklarda da kullanılabilen güvenli bir yöntemdir. Yeni kollajen oluşumunu artırarak, derinin kalınlaşmasını sağlayarak, çatlaklarının görünümünü düzeltir. Medikal CO² gazının çatlakların olduğu bölgeye cilt altına enjekte edilmesi yöntemidir

Kimyasal Peelinglerle Çatlak Tedavisi

Glikolik asit ve TCA peelingler kullanılarak yapılan tedavi özelikle yeni başlayan küçük çatlakların tedavisinde kullanılan yöntemdir. Uygulama çatlakların üzerine topikal olarak sürülür ve belli bir süre bekletilerek uygulanır seans seans cilt tabakası soyularak çatlaklı görünüm azaltılır.

Dr Bahar Kahraman Facebook Dr Bahar Kahraman Twitter Dr Bahar Kahraman Google Plus Dr Bahar Kahraman Youtube
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Selin Sitesi D Blok Kat 3 D:6 Nilüfer / BURSA