Fraksiyonel (Çok Noktalı) Radyofrekans Tedavisi (FRACTORA)
Ana Sayfa / Fraksiyonel (Çok Noktalı) Radyofrekans Tedavisi (FRACTORA)
Fraksiyonel (Çok Noktalı) Radyofrekans Tedavisi (FRACTORA)

Fraksiyonel (Çok Noktalı) Radyofrekans Tedavisi

Fractora (Fractional Radiofrequency Resurfacing)

Fraktora; deri rejuvenasyonunda, kırışıklık, deri renk tonu düzensizliğinde, ince yüzeyel kılcal damarlarda, skar ve genel deri sarkmasında kullanılan bir teknolojidir.

Fraktora yüzde, boyunda, göğüs, eller ve vücutta kullanılır. Fraktora resurfacing, bir radyofrequency tedavisidir. Enerji olarak radyofrekans kullanılır. Bu enerji deriye iğneler ile aktarılır. Enerjinin aktarıldığı bölgede ablasyon (deri soyulması) yaparken, çevre dokuda hasar olmaz.

Derin dokuyada penetre olan bu enerji; kollajen ve elastin uyarımı yaparak, derinin sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda ablasyon ile kırışıklıkları ve skarları yumuşatır. Tedavi sırasında enerji yüksek dozda kullanılır ise daha az tedavi seansı gerekirken, düşük dozlardaki tedavide, seans sayısı arttacaktır

Tedavi Bölgeleri;

 • Yüzde, boyunda ve göğüs dekolte bölgesindeki ince kırışıklıklar
 • Geniş gözenekler
 • Gevşek göz kapağı
 • Kahverengi lekeler ve cilt tonu düzensizliği
 • Yüz, boyun ve göğüs bölgesi gevşek derisi
 • Deri çatlakları
 • Küçük damar çatlamaları (telenjektaziler)
 • Skarlar( akne, suçiçeği, cerrahi ve travmatik skarlar)

Fraktora sonrası tam sonuçların ve etkinin ortaya çıkması, 3-6 ay alabilir. Akne, suçiçeği, cerrahi ve travmatik skarda etkinlik birkaç tedavi sonrası izlenecektir.

Fraktora tedavisi kimlere yapılmaz?

 • Hamile ve emziren bayanlara
 • 18 yaş altında
 • Yapılacak bölgede aktif deri hastalığı veya dövme olanlara
 • Kalp pili veya internal defibrilatör kullananlara
 • 6-12 ay içinde isotretinoin(roaccutane) ve altın tedavisinde olanlara
 • Ektropion (göz kapağının dışa dönmesi) hastalarında
 • Aktif kanser(özellikler deri kanseri) hastalarında
 • Kontrol altında olmayan kalp hastalarında
 • Kontrol edilmemiş epilepsi, tansiyon, böbrek veya karaciğer hastalıklarında
 • İmmün sistem ile ilgili hastalıklarda ve immünosüpresif ilaçlar kullananlarda
 • Kontrolü sağlanmamış diyabet ve tiroid hastalıklarında
 • Keloid  veya anormal yara iyileşme öyküsü olanlarda
 • 3 ay öncesine kadar uygulanacak alana cerrahi/invazif/ablatif herhangi bir tedavi yaptıranlara
 • 4 ay öncesine kadar uygulanacak alana dolgu tedavisi yaptıranlara
 • 1 hafta öncesinde kadar Botox tedavisi yaptıranlara

Fraktora tedavisi;

Hafif, orta ve derin derece tedaviler olarak sınıflanabilir.


Hafif derece tedavi;
düşük enerji modu ile çalışılır. 2-4 haftada bir 6-8 seans yapılır. Cildin sakinleşme süresi 1-2 gündür. Hassasiyet azdır, sonrasındaki yüzeysel deri bakımı minimumdur. Hafif derece tedavi; gene cilt tonusunda, ince kırışıklık ve erken cilt laksitesinde iyileştirme yapar.

Orta derece tedavi; daha yüksek enerji modu kullanılır. 2-6 haftada bir, 4-6 seans yapılır. Cildin sakinleşme süresi 3-4 gündür.  Orta derece tedavi ise deri renginde düzensizlik, daha derin kırışıklıklar, örümcek damarlarına etkilidir.

Derin derece tedavi; yüksek enerji modunda çalışılır. 1-3 tedavi seansı yeterlidir. En erken 6 hafta ile en geç 6 ay arasında tekrarlanabilir. Cildin sakinleşme süresi 5-7 gün veya daha uzun olabilir.  Derin derece tedavi ise derin kırışıklıklar ve deri sarkmasında etkilidir.

Fraktora tedavisi sırasında özellikle orta derece ve derin derece tedavide, hastada toleransında azalma olabilir. Hastanın toleransını arttırabilmek için 1-2 saat öncesinde topikal lokal aneztezik  ilaçlar veya lokal aneztezik injeksiyon kullanılabilir. Derin tedavilerde; işlem öncesi antibiyotik,antifungal ve antiviral tedaviler özellikle hastada deri infeksiyonlarına ve uçuğa yatkınlık var ise başlanır.

Fraktora Tedavisi Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Tedavi öncesinde  bronzlaşma olmamalıdır. Medikal güneşten koruyucu krem ve mineral makyaj kullanılmalıdır. 1-2 hafta önce retinoik asit içerikli kremler ve benzerleri bırakılmalıdır.

Herhangi bir deri hastalığı var ve aktif ise tedavi ertelenmelidir. Hafif fraktora tedavilerinde; deride kızarıklık, yanma, gerkinlik, kabuklanma ve bazen hafif sulantı ve kanama olabilir. Orta ve derin tedavilerde bu şikayetler daha ağırdır.

Tedaviden 1-2 aya kadar hafif kızarıklık ve ciltte pembe bir parlaklık devam edecektir.

Sigara kullanımı; yara iyileşmesinde gecikmeye neden olur. Aynı zamanda infeksiyon riskini ve diğer komplikasyonlar riskini artırır.

Hangi Durumlarda Fraktora Yan Etkileri Dahada Arttar?

Kanı incelticiler (aspirin, plavix, kumadin, yeşil çay) alımında kanama olasılığını arttırabilir.

Göz çevresine öncesinde resurfacing yapılmış ise veya göz kapağı ameliyatı yapılmış ise, göz kapağı ile ilgili anormallikler ektropion gibi ( göz kapağının dışa dönmesi, özellikle alt göz kapağının) olabilir.

Keloid  (anormal skar oluşumu)öyküsü olması, tedavi edilecek alana öncesinde radyasyon tedavisi almış olması, dermabrazyon, fenol ile kimyasal peeling, transkutanöz alt göz kapağı bleferoplastisi, isomorfik hastalıkların( aktif sedef hastalığı, ciddi ekzema ve vitiligo) olması ciddi skar oluşumu ve diğer yan etkiler açısından dikkatli olunmalıdır.

Boyun, göğüs, sırt ve el gibi bölgelerde kıl kökü ve ter bezleri az olduğu için burada skar oluşma riski ve iyileşme süresi daha uzundur.  İşlem öncesinde veya sonrasında 2-6 hafta gibi bir sürede UV ışını alımı planlanıyor ise bu ertelenmelidir.

Kalıcı implantlar, metal plakalar tedavi  alanının altında olması yan etki riskini artırır veya buraya uygulanmamalıdır.

Tedavi Öncesinde Ne Yapılmalıdır?

4-6 hafta öncesinde güneşlenme, aşırı rüzgara maruz kalmak, solaryum ve bronzlaştırıcı ürünler kesilmelidir. Bol su içilmelidir ve bu şekilde cilt nemlenir ve iyileşme süresi kısalır.

6 ay öncesinde istotretinoin (roaccutane) ve altın tedavisi bırakılmalıdır. Asitsalisilikasit, ibuprofen, vitamin C ve E, keten tohumu, balık yağı ve bitkisel çaylar kanama yapabileceğinden bırakılmalıdır.

Retinoik asit ve glikolik asit içerikli topikal ürünler işlemden 7-14 gün önce bırakılmalıdır.

Özellikle derin tedavilerden 7 gün önce antibiyotikli pomad, sedayon ve ağrı için ilaç,  antibiyotik, antiviral ( uçuk için) ve antifungal oral tedavi başlanmalıdır.

Tedaviden 5-7 gün sonra eğer yüzde pembelik var ise topikal kortikosteroidli krem önerilebilir. Tedavi öncesi uygulama alanı antibakteriyel bir sabun ile yıkanmalıdır.

Tedavi Günü

Alkol alınmamalı. Alkol tedavideki inflamasyonu, hassasiyeti ve kanamayı arttırır.

Tedavi bölgesi antibakteriyal sabun ile yıkanmış ve makyajsız bir şekilde gelinmiş olmalıdır.

Tedavi bölgesinde 1-2 saat öncesinde topikal aneztezikli pomad uygulanır. Göz kapak ve çevresi tedavi edilecek ise kontakt lens takılmamalıdır.

Tedavi Sırasında

Tedavi sırasında yanma ve hassasiyet olacaktır. Tedaviden 20-60dk’ya kadar bu hassasiyet sürer ve spontan olarak geçer.

Tedavi Sonrası

Tedavi edilmiş deri gergin olacaktır. Hafif tedavilerde yüzde pembelik ve derin tedavilerde yüzde ödem ve nokta şeklinde kanama alanları olabilir.Yüz tuzlu serum ile yıkanır ve sonrasında antibiyotik krem sürülür.Yüz temizlenirken ovuşturulmamalıdır.

Hafif ve orta derecedeki tedavilerde önerilen nemlendirici ile deri devamlı nemlendirilir. Derin tedavilerde; 3-5 gün antibiyotikli krem kullanıldıktan sonra önerilen nemlendiriciye geçilir.  Önerilen yüz temizleme ürünü kullanılır fakat derin tedavide, deri 2-3 gün sirkeli su ile temizlenir ( 1 çay kaşığı beyaz sirke ½ bardak su ile karıştırılır).

Göç çevresinde aşırı şişlik oldu ise buz kullanılabilir. Uyumada baş elevasyonu ödeme yardımcı olur.

Deride kabuklanma,bronzlaşma, soyulma ve kaşıntı olabilir. Gün geçtikçe bu şikayetler azalır. Göğüs ve boyun iyileşme süresi daha uzundur.Deri iyleşinceye kadar sıcak duş ve buhar yapılmamalıdır.Deri iyileştikten sonra dışarıya çıkarken güneş kremi ve gerekirse şapkada daha iyi sonuçlar alabilmek için kullanılmalıdır.

Tedaviden sonra ciltte hafif pembelik olursa günde 2 kez kortizonlu kremler 7 gün gibi kullanılır.

Hafif tedavide, mineral makyaj 1-3 gün sonra kullanılabilir.

Orta ve derin tedavide, mineral makyaj 5-7 gün sonra deride açık alan yok ise kullanılabilir.

Alfahidrosi asit, glikolik asit, vitamin C, retinoidler, tedaviden 1-2 ay sonra başlanabilir.

Dr Bahar Kahraman Facebook Dr Bahar Kahraman Twitter Dr Bahar Kahraman Google Plus Dr Bahar Kahraman Youtube
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Selin Sitesi D Blok Kat 3 D:6 Nilüfer / BURSA