Hizmetlerimiz
Ana Sayfa / Nöral terapi hakkında merak edilenler
Nöral terapi hakkında merak edilenler
15.08.2012

Nöral Terapi nedir?

Nöral terapi, otonom sinir sistemi üzerinde düzenleyici ve uyarıcı etki yaparak iyileşmeyi sağlamaktadır.

Hastalıklarımızın ve geçmeyen ağrılarımızın temelinde otonom sinir sisteminde biriken hasarlar yer almaktadır. Bu duruma yaşamımız boyunca geçirdiğimiz mikrobik hastalıklar, ameliyatlar, kazalar, fiziksel ve psikolojik travmalar neden olmaktadır.

Bademciklerimiz iltihaplandığında, sinüzit geçirdiğimizde veya sezeryan ameliyati olduğumuzda o bölgedeki sinirler etkilenir. Yaşam boyu kalıcı olan bu hasarlar daha sonra gelişen hastalıklarımızın temelini oluşturmaktadır. Hasarlı bölge cildine yapılan nöral terapi ile sinirlerdeki kopukluk ve bozukluk düzeltilmektedir. Nöral terapide kullanılan kısa etkili lokal anestezik maddenin sinir sistemi ağında oluşturduğu enerji yükseltici uyarıdan faydalanılır. Uygulama genelde cilde yapılır sinirlerin kendisine yapılmaz.

Nöral terapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ (network) yapısında olan otonom sinir sisteminin uyarılması ve düzenlenmesini (regulasyonunu) sağlar. Beyin, omurilik ve vücuda uzanan kablolar benzeri sinirlerden oluşan sinir sistemimiz vardır.

Ancak ikinci ve çok önemli olan otonom (nörovegetataif) sinir sistemimizdir. Otonom sinir sistemi her hücreye ulaşan, her hücrenin bilgisini tüm vücuda anında ulaştıran ve çalışmalarını kontrol eden bir biyoelektriksel ağdır. Bir insandaki bu ağı ucuca eklediğimizi varsayarsak dünyanın etrafını 12 defa dolaşabilir uzunluktadır. Bu ağdaki bozukluklar tüm hastalıklarımızın temelini oluşturur.

Nöral terapi bu bozuklukları düzelttiği için tüm hastalıklarda etkili ve kalıcı bir tedavi sağlar. İlaçlarla sağlanamayan bu etkiyle hastalığı kaynağından tedavi etmek mümkündür.

Nöral terapi her hastalıkta kullanılabilen bir tedavi metodudur. Özellikle klasik tıbbın yetersiz kaldığı uzun süreli geçmeyen ağrılarda çok etkindir. Bu ağrılar;

Ağrı tedavileri

* Migren başağrıları
* Gerilim başağrısı
* Küme başağrısı, cluster başağrısı
* Bel ağrısı, boyun ağrısı, bel fıtığı, boyun fıtığı, sırt ağrısı, bel ve boyun kireçlenmesi
* Fibromyalji, yumuşak doku romatizması
* Nevraljiler, tigeminal nevralji, zona ağrısı, nöropatik ağrı, fantom ağrısı

Nörolojik Hastalıklar

* Başdönmesi, vertigo, kulak çınlaması, tinnitus, meniere hastalığı
* Yüz felci, periferik fasiyal paralizi
* Karpal tunel sendromu, el bileği sinir sıkışması, ulnar oluk sendromu, ulnar sinir sıkışması

Uygulanan diğer alanlar

* Hormonal bozukluklar, adet düzensizlikleri, premenstrüel sendrom, sancılı adet, erken menapoz
* Vücutta geçirilmiş ameliyatlara ( estetik ameliyatlar vd.) bağlı kalmış izler, skar dokusu
* Tonsillit, sinüzit gibi tekrarlayan enfeksiyonlar
* Alerjiler
* Diz ağrısı,diz kireçlenmesi, omuz ağrısı, tendinit, tenisçi dirseği
* Spor yaralanmaları

Nöral Terapi Kimlere Uygulanır ?

Nöral terapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaşta hastaya uygulanabilir. Tansiyon, şeker, kalp vb. hastalıklar ve hastanın kullandığı ilaçlar tedaviye engel değildir. Sadece kortizon kullanan hastalarda vücut tümden baskılandığı için etkinliği azalır. Kanı sulandırıcı coumadin kullananlarda ise bazı uygulamalarda dikkatli davranılır

Nasıl uygulanmaktadır?

Nöral terapi bir enjeksiyon tedavisidir. Cilde yapılan iğneler yanısıra organlara, vücuttaki tüm yara ve ameliyat izlerine uygulama yapılmaktadır.

Eklem rahatsızlıklarında eklem içi uygulamalar gerekebilmektedir.

Uygulamalarda genellikle ince, küçük insülin iğne uçları kullanılmaktadır.

Tedavi çok ağrılı mıdır?

Nöral terapide yapılan iğnelerden dolayı bir miktar ağrı olmaktadır. İğneler cilde yapıldığı ve çok ince iğne uçları kullanıldığı için dayanılabilir, küçük acımalar olur. Ayrıca ciddi iğne fobisi olan hastaların bile bu tedaviyi yaptırabildikleri göz önüne alınırsa iğnelerin katlanılabilinir düzeyde olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

tüm haberler
Dr Bahar Kahraman Facebook Dr Bahar Kahraman Twitter Dr Bahar Kahraman Google Plus Dr Bahar Kahraman Youtube
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Selin Sitesi D Blok Kat 3 D:6 Nilüfer / BURSA